O víkendu 19.–20. srpna 2023 proběhlo v malé obci Rapšach na hranicích s Rakouskem Mistrovství záchranných psů České republiky. Firma PPL se stala hlavním sponzorem akce a zároveň skalními fanoušky našich kolegů, manželů Petry a Petra Prokešových, kteří se závodů se svými záchrannými psy účastnili.
Nominační kritéria pro účast na MČR splnilo pouze 5 Čechů. Závodů se dále účastnili záchranáři z Rakouska, Německa, Maďarska, Slovinska a Slovenska.
Jak se závody vydařily?
Po prvním dnu a disciplíně Prohledání terénu se Petr Prokeš se svým psem Lexem drželi na krásném druhém místě za mnohonásobným účastníkem mistrovství světa ze Slovinska, který obvykle obsazuje jednu z předních pozic. V neděli bylo třeba zvládnout druhou soutěžní disciplínu – Poslušnost. Ačkoliv s touto disciplínou nikdy neměli problém, tentokrát se jim bohužel nezadařilo a propadli se na 7. místo. I tak Petr skončil ze všech zúčastněných Čechů s nejvyšším počtem bodů nejlépe. Petře Prokešové se dařilo méně, především vlivem zdravotních problémů fenky Shelby – ve své kategorii obsadily celkově 14. místo.
Příběh kolegů Prokešových
Zeptali jsme se kolegy Petra Prokeše, specialisty bezpečnosti PPL, na jeho a manželčiny začátky s výcvikem záchranných psů. V krátkém rozhovoru se dozvíte i specifika výcviku a něco málo o organizaci K-9 RESCUE CZ.
Můžeš všem neznalcům přiblížit, v čem se záchranní psi cvičí, a v jakých kategoriích pak závodí?
Záchranářské psy cvičíme v různých terénech na hledání živých i již neživých osob. Konkrétně umí hledat lidi v sutině, v lese, v lavinách a utonulé ve vodě. Závody se většinou odehrávají v kategoriích Sutiny a Plochy (lesy a louky).
Jak dlouho se ty sám aktivně zabýváš výcvikem psů?
Se ženou jsme se zpočátku věnovali jiné kynologické disciplíně, a to flyballu (pozn. red.: Flyball je týmový psí sport, který připomíná štafetu. Psi musí na dráze překonat 4 skokové překážky, chytit míček z tzv. boxu a cestou zpět opět překonat zmíněné překážky. Na dráze je vždy pouze jeden pes, s dalším se střídají ideálně přímo na startovní čáře), ve kterém jsme se v roce 2018 stali mistry České republiky. Ve stejném roce jsme se pak začali věnovat záchranařině. Tak jako všechno, byl i náš výcvik od roku 2020 značně omezen pandemií. Proto lze říci, že se záchranařině věnujeme aktivně pouze 3 roky. Po roce a půl výcviku jsme splnili zkoušku pohotovostní jednotky, která je důležitá pro praktické nasazení.
Kolik psů už ti prošlo pod rukama? A jak jste se s Petrou k výcviku dostali?
Žena cvičila dříve sportovní kynologii se svým prvním psem. V současné době cvičí svého druhého psa, téměř 8letou border kolii. Já cvičím svého prvního psa, 10letou border kolii.
S možností začít výcvik v organizaci K-9 RESCUE nás seznámil kamarád.
V K-9 RESCUE cvičíte různé psy pro další profese, nebo se vždy musí přihlásit člověk se svým vlastním psem a vy je výcvikem provedete?
V organizaci K-9 RESCUE cvičí každý svého psa pod metodickým vedením odpovědných a dobře známých profesionálů, kteří se podíleli a podílejí na řadě zahraničních záchranných misí.
Dá se vycvičit každý pes, nebo si vybíráte určitá plemena?
Jsou plemena, která jsou pro výcvik vhodnější než jiná. Velmi důležité vlastnosti jsou psychická vyrovnanost psa a jeho chuť do práce. Pejsek by měl být zároveň přátelský vůči lidem a zvířatům.
K-9 RESCUE CZ
K-9 RESCUE CZ sdružuje ve svých řadách kynology se zájmem o záchranářský výcvik. Její členové hledají pohřešované živé i mrtvé osoby v sutinách domů, v lavinách, v přírodních terénech i ve vodě pomocí speciálně cvičených psů. Toto sdružení je zároveň členem mezinárodní organizace záchranných psů IRO – International Search and Rescue Dogs Organisation.
Organizace pořádá během roku celou řadu soustředění, tréninků i zkoušek. Nejčastěji byste její členy potkali na Londonce v malé obci Rapšach v jižních Čechách u samých hranic s Rakouskem.