PPL odstartovala provoz menších, udržitelnějších Parcelboxů. Po republice jich je prozatím instalovaných již přes 500. Nové udržitelnější Parcelboxy jsou oproti klasickým Parcelboxům vybaveny fotovoltaickými panely a pro svůj provoz díky tomu nevyžadují žádný externí přívod elektřiny. Novinka na poli výdejních boxů PPL je nejen dalším krokem k udržitelnosti, navíc přispívá k občanské vybavenosti obcí napříč Českem.
Společnost PPL rozšiřuje své aktivity v oblasti ESG a zahajuje provoz svých prvních, energeticky soběstačných Parcelboxů. „Spuštěním Parcelboxů na solární energii děláme nejen další krok vstříc udržitelnosti, ale také rozšiřujeme naše služby. Boxy jsou menší a je možné využít je prakticky kdekoli, bez nutnosti napojení na elektřinu. Tím zároveň podporujeme občanskou vybavenost i těch obcí, kterým se nepodařilo najít vhodné místo na klasický Parcelbox, ale kde chtějí svým občanům tyto služby poskytnout,“ vysvětluje Petr Horák, generální ředitel společnosti PPL CZ.
Energetická soběstačnost nového typu boxů přináší mimo jiné výhodu v jejich nezávislosti na externím přívodu elektřiny, a je tak možné je umístit i na místa, kde by napojení mohlo být obtížné či přímo nemožné.
„PPL Parcelbox pro nás představuje rozšíření nabídky pohodlného vyzvedávání zásilek pro naše občany, zkvalitnění služeb a považujeme ho za součást občanské vybavenosti. Oceňujeme především možnost vyzvednutí zásilky v čase, který adresátovi nejlépe vyhovuje, což je v případě, kdy většina našich obyvatel dojíždí do zaměstnání a vrací se domů ve večerních hodinách, velká výhoda. Vzhledem k absenci téměř veškeré občanské vybavenosti včetně obchodů je to pro nás cesta, jak zvyšovat kvalitu života v naší obci,” říká starostka obce Květnice, Lenka Houžvičková.
Stovky udržitelných boxů po republice
Aktuálně je napříč celou Českou republikou více než 500 těchto speciálních Parcelboxů, a to jak v menších, tak ve větších obcích. Do konce roku plánuje společnost jejich počet ještě navýšit. „Díky nové technologii a menším rozměrům se můžeme rozrůst i do míst, kde to dosud nebylo možné. Náš obchodní tým je v kontaktu s dalšími starosty a věříme, že touto cestou časem zpřístupníme vyzvedávání objednávek všem v republice,“ komentuje Petr Horák.
Zvládnou i měsíce bez slunce
Problémy s provozem ekologicky šetrných Parcelboxů nenastanou ani v zimních měsících, kdy je méně slunečných dnů. Fotovoltaické panely zvládnou vyrábět elektřinu i ve chvílích, kdy je šero nebo pod mrakem. Baterie navíc vydrží nabitá až několik měsíců. „Pokud by ale přeci jen elektřina došla, lze baterii vyměnit za nabitou. Odesílání a vyzvedávání balíčků tak probíhá bez omezení,“ doplňuje Petr Horák.
Na vlně zelené logistiky
Provoz nových Parcelboxů je v souladu s dalšími kroky, které PPL v oblasti udržitelné logistiky podniká. Meziročně se společnosti podařilo snížit množství CO2 na jednu doručenou zásilku o 12 %. Za loňský rok společnost zpracovala téměř čtyři miliony zásilek bezemisně, což je téměř dvakrát více než v roce 2023. Balíky aktuálně rozváží řidiči PPL také pomocí více než 140 vozidel na alternativní pohon, přičemž nabíjecí síť pro elektromobily momentálně disponuje dvěma sty padesáti nabíjecími stanicemi. V centrech šesti měst Česka (vedle Prahy například v Liberci či Českých Budějovicích) doručují balíky také cyklokurýři PPL.